Fotowoltaika to dziedzina, która w ostatnich latach rozwija się niezwykle dynamicznie. Również w Polsce przybywa instalacji opartych o panele fotowoltaiczne. Wbrew pozorom, nie inwestują w nie wyłącznie firmy, ale również właściciele domów prywatnych. Dlaczego warto? Poznaj najważniejsze informacje.

Fotowoltaika jest technologią, która pozwala przetworzyć zupełnie darmową, naturalną energię z promieniowania słonecznego na prąd elektryczny – dokładnie taki sam, jak ten płynący teraz w Twoich gniazdkach. Umiejętne wykorzystanie możliwości, jakich dostarczają panele fotowoltaiczne, niesie więc za sobą potężne oszczędności.

1. Fotowoltaika pozwala Ci produkować własny prąd

instalacje fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne zamontowane na dachu lub po prostu na działce w połączeniu z inwerterem pozwalają Ci produkować czystą, darmową energię. W efekcie niemal całkowicie uniezależniasz się od podwyżek prądu i możesz liczyć na spore oszczędności. Co ważne, z zakładem energetycznym możesz rozliczać się z wykorzystaniem net-meteringu. Oznacza to, że nadwyżka prądu, którą wyprodukuje Twoja instalacja fotowoltaiczna np. latem, zostanie zmagazynowana przez dostawcę prądu. Będzie on zobowiązany oddać Ci bezkosztowo 0,8 kWh za każdą 1 kWh, którą wysłałeś. Dodatkowy darmowy prąd przyda się zwłaszcza zimą, gdy zacznie działać Twoje ogrzewanie elektryczne.

2. Instalacja fotowoltaiczna pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną

Wydatki na prąd często są jednymi z najwyższych dla gospodarstwa domowego czy firmy – zwłaszcza, jeśli w budynku działa również wentylacja mechaniczna, klimatyzacja, ogrzewanie elektryczne. Z fotowoltaiką wytwarzasz własną, darmową energię. Przy jej pomocy możesz pokryć zdecydowaną większość zapotrzebowaniu budynku na prąd, a tym samym ograniczyć wydatki na ten pozyskiwany z zakładu energetycznego do minimum. Rachunki za prąd możesz zredukować nawet o ok. 80%.

3. Ogniwa fotowoltaiczne są przyjazne środowisku naturalnemu

W czasach, w których smog oraz zanieczyszczenie środowiska, a także wyczerpywanie się nieodnawialnych źródeł energii są jednymi z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych, warto postawić na proekologiczne rozwiązanie. Jest nim fotowoltaika, która dodatkowo przynosi Ci ogrom oszczędności.

4. Panele fotowoltaiczne zamontujesz z dofinansowaniem

Montaż instalacji fotowoltaicznej to pokaźna inwestycja, która zwraca się w długofalowej perspektywie. Dodatkowe korzyści możesz uzyskać, ubiegając się o dotację na ogniwa fotowoltaiczne. Z niej pokryjesz nawet 40% wydatków na fotowoltaikę, a pozostałą kwotę spłacisz w wygodnych ratach.

5. To inwestycja na długie lata

Dobrej klasy panele fotowoltaiczne oraz inwerter będą działały przez ok. 20 lat, zaś sama inwestycja zwróci się znacznie wcześniej. Osiągasz więc potężne oszczędności, a przy okazji zyskujesz pełną wygodę – system działa bowiem bezobsługowo i bardzo rzadko wymaga serwisowania.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy fotowoltaika sprawdzi się również w Twoim budynku, ile będzie kosztować instalacja i jak wiele zaoszczędzisz, skontaktuj się z firmą WIE-NA. Uzyskasz wszystkie niezbędne informacje i podejmiesz korzystną dla siebie decyzję.