jak działa fotowoltaika

Jak działa fotowoltaika?

Zastanawiasz się nad tym, co zrobić, aby obniżyć rachunki za prąd? Szukasz sposobów na to, aby Twój dom stał się bardziej ekologiczny? Jeśli myślisz o długofalowej inwestycji, która przyniesie Ci wymierne korzyści finansowe i zwiększy komfort życia, sprawdź możliwości, jakie dają instalacje fotowoltaiczne. To rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób. Na czym polega i czy jest dla każdego? Oto, co warto wiedzieć.

Fotowoltaika to technologia, dzięki której energia słoneczna jest zbierana i przekształcana w prąd elektryczny o takich samych parametrach technicznych jak ten dostarczany do gniazdek przez zakład energetyczny. Energia wyprodukowana przy pomocy instalacji PV może zostać wykorzystana do zasilenia wszystkich urządzeń działających w budynku. Różnica między nią a tą od Twojego dostawcy prądu jest taka, że… nie musisz za nią dodatkowo płacić. Montując ogniwa fotowoltaiczne, stajesz się producentem prądu na własne potrzeby.

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Aby móc zacząć korzystać z darmowej energii, konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Przede wszystkim potrzebne są:

  • kawałek dachu lub miejsca na działce, w którym można będzie zainstalować panele fotowoltaiczne – wybrane miejsce powinno być dobrze nasłonecznione i umożliwić ułożenie paneli pod odpowiednim kątem, aby zmaksymalizować efektywność poboru energii,
  • odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna – specjaliści powinni oszacować zapotrzebowanie energetyczne budynku i dobrać liczbę i parametry paneli do tej własności.

Instalacja działa w taki sposób, że:

  • panele fotowoltaiczne w ciągu dnia pobierają energię, której źródłem jest promieniowanie słoneczne – co ważne, dzieje się to nie tylko w środku lata, ale również w miesiące wiosenne, jesienne, a nawet zimowe,
  • energia ta jest przetwarzana przy pomocy inwertera na prąd elektryczny o odpowiednich parametrach,
  • prąd wyprodukowany dzięki fotowoltaice trafia do gniazdek, a Ty cieszysz się darmową energią.

Czy ogniwa fotowoltaiczne pokrywają 100% zapotrzebowania budynku na energię elektryczną?

Fotowoltaika to sposób na ograniczenie zapotrzebowania na prąd z sieci nawet o ok. 80-90%, oczywiście w zależności od warunków konkretnego budynku. Niemniej jednak, nawet po zainstalowaniu paneli będziesz potrzebować odrobiny energii z sieci, np. w miesiącach zimowych.

Warto jednak pamiętać, że w Polsce funkcjonuje już tzw. net-metering, co oznacza, że możesz odsprzedawać nadwyżki wyprodukowanej samodzielnie energii do zakładu energetycznego, a potem odbierać ją na korzystnych warunkach. Za każdą 1 kWh prądu wysłaną do sieci otrzymasz bez dodatkowych kosztów 0,8 kWh (możesz je odebrać w dowolnym momencie, gdy będziesz potrzebować więcej energii niż Twoja instalacja fotowoltaiczna może aktualnie dostarczyć – np. w miesiące zimowe, gdy dni słonecznych jest mniej).

Panele fotowoltaiczne – co zyskasz?

Panele fotowoltaiczne to inwestycja na lata, która pozwoli Ci się cieszyć czystym, darmowym prądem. Wykorzystaj go nie tylko do zasilenia domowych sprzętów, ale także ogrzewania elektrycznego. Instalacja działa:

  • bezobsługowo – nie wymaga regularnego serwisowania czy ustawiania parametrów,
  • nawet przez ponad 20 lat, zwłaszcza gdy zostanie oparta o markowe ogniwa fotowoltaiczne i inwerter oraz wykonana profesjonalnie – usługi w oparciu o taki standard realizuje również firma WIE-NA,
  • w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego.

Pamiętaj: aby z niej skorzystać, nie musisz uzyskiwać żadnych pozwoleń, a jedynie zgłosić do zakładu elektrycznego chęć wymiany licznika na dwukierunkowy. W wielu przypadkach możesz też liczyć na nawet 40% dotacji na wykonanie instalacji, co zmniejsza ostateczne koszty inwestycji.